اشتراک‌گذاری
آخرین ویدیوها
هیچ داده ای یافت نشد

عشق و عاشقی در زندگی زناشویی: راه‌های تقویت ارتباط با همسر

تعریف عشق و عاشقی

عشق و عاشقی مفاهیمی هستند که در عمق وجود انسان نهادینه شده‌اند. این احساسات قدرتمند، زندگی مشترک را معنادار و رضایت‌بخش می‌سازند.عشق می‌تواند موجب افزایش همدلی، درک متقابل و افزایش ارتباط عاطفی در زندگی شود.

ویژگی‌های عشق واقعی

عشق واقعی با ویژگی‌هایی مانند  صداقت، پایداری و احترام  و در مجموع صمیمتی رخ میدهد که باعنوان عشق واقعی مشخص می‌شود. این خصوصیات نیاز به تلاش و تمرین زیادی دارد . عشق احساسی است که باید اجازه ابراز بیابد و بروز آن با همراهی ویژگی های شناختی و رفتاری همراه است.

شفاف بودن و صداقت از آنچه در دنیای ذهنی شما میگذرد برای مثال: چه نیازی دارید؟٬ چه احساسی نسبت به رفتار وی  یا در ارتباط با رابطه خود دارید؟٬

پایداری ٬ تعهد و وفاداری در درون عشق واقعی نهفته است .این احساس و غنای آن عاشق را به بند دلنشینی میکشد که جز حضور در کنار معشوق آرام نمیگیرد.

احترام به ارزش ها و باورها و آزادی و استقلال معشوق از عشق سالم بروز می کند وقتی عاشق احساس ارزشمندی و خودشفقتی نسبت به خود دارد میتواند به دیگری نیز انتقال دهد و او را با تمام تفاوت ها محترم بداند .

تفاوت بین عشق واقعی و دلبستگی سطحی

عشق واقعی عمیق و ماندگار است.این احساس به صورت ناگهانی به وجود نمی آید در طول زمان در کنار مجاورت و همراهی این تعهد و احترام و صمیمت ایجاد میشود و بر مبنای آگاهی و رشد و بالندگی است.  حالی که دلبستگی سطحی موقت و بی‌پایه باشد. و هیجانی بودن یکی از ویژگی های آن است. دو طرف  یا یکی از آنها یک احساس شعف ناگهانی دارند و این عطش که به خاطر نیازهای برآورده نشده افراد مثل نیاز به محبت و ارزشمندی است منجر میشود که افراد با کوچکترین توجه به شدت به دیگری تمایل نشان دهند . این رابطه به مرور رو به سردی می رود . چون دوزرف کمک کمک متوجهتعارضات و مشکلات دیگری می شوند

راه‌های تقویت ارتباط عاطفی با همسر

گوش دادن فعالانه

گوش دادن همدلانه یا شنیدن همدلانه یکدیگر یک مهارت است نه یک ویژگی فطری که افراد بگویند: من نمیتوانم چون ندارم …من همینم ..

این مهارت خود شامل مواردی چون فضاوت نکردن دیگری و توان ادراک  مشکل و مساله از دید دیگری دارد که ممکن است گاهی افراد به علت سطح هوشی پایین تر آن را کمتر داشته باشند .ولی این مساله با تمرین و آموزش تقپیت می شود. گوش دادن همدلانه به شریک عاطفی کمک میکند تا پذیرفته شود و احساس امنیت  بکند و این منجر به تقویت رابطه و دوست داشتن می شود

ابراز احساسات و احترام متقابل

صراحت در ابراز احساسات و احترام گذاشتن به احساسات همسر، زمینه‌ساز یک رابطه سالم و محبت‌آمیز است.گاه شاهد این هستیم که افراد (در موارد بیشتر آقایان )مطرح میکنند: من نمیتوانم بگویم دوستت دارم یا عذر خواهی کنم من میتوانم در عمل نشان دهم.

ما به هر دو وجه کلامی و غیر کلامی برای دوست داشتنی بودن و ارزشمندی نیاز داریم یک رابطه عاشقانه از هر دو ویژگی تغذیه میکند . باورهای کلیشه ای چون دیگری پررو میشود٬ برای مرد زشت است٬ غرورم اجازه نمیدهد٬ برآمده از تفکرات منسوخ والدین و انتقال این باورها از نسلی به نسل دیگر در گذشته بوده که دور ار واقعیت است.

برنامه‌ریزی برای لحظات خاص

ایجاد خاطرات مشترک و برنامه‌ریزی برای تجربه لحظات خاص می‌تواند شور و هیجان را در زندگی زناشویی افزایش دهد.رابطه عازفی نیاز به اکسیژن دارد یکی از این موارد شراکت در امور و خلق لحظات خاص است و این نیاز به خلاقیت و یادگیری دارد . این خلاقیت نیامند باطل کردن باورهای غلط و منسوخ  والدانه ذهن است.تا با گشادگی و هیجان این فضارا تعریف کنند.

اهمیت تفاهم و گفتگو در روابط زناشویی

تفاهم و درک متقابل

درک نیازها و انتظارات یکدیگر اساسی‌ترین گام در ساختن یک رابطه موفق است. توانایی دیدن دیدگاه دیگری و احترام به خواسته او بدون پیش داوری فضایی صمیمی را در رابطه ایجاد میکند

گفتگوی سازنده و مثبت

گفتگوهای مثبت و سازنده می‌تواند مشکلات را حل کرده و پیوند عاطفی را تقویت کند. بیان نیاز ها و انتظارات باید به صورت بالغانه باشد نه طلبکارانه. گفتگوی سازنده برای حل مسایل نیاز به آم.زش دارد که در این راستا خوب است از یک متخصص کمک گرفته شود

نقش زبان بدن در عشق و عاشقی

اهمیت ارتباط غیرکلامی

زبان بدن نقش مهمی در بیان احساسات واقعی و ارتباط عاطفی دارد. زیرا وقتی زبان کلامی و غیر کلامی با یکدیگر هماهنگ نیست فرد مقابل رفتار متفاوت با انتظار شما انجام می دهد. برای مثال مردی مبگوید این حرف تو مرا ناراحت کزد (در حالیکه به شدت دست هایش را تکان می دهد) همسر در این لحظه جمله منطقی را نمیشنود٬ تنها حرکات دست شوهر را میبیند و احساس ترس و عقب نشینی دارد

استفاده از زبان بدن مثبت و هماهنگ با کلام  مانند لبخند زدن و تماس چشمی می‌تواند احساس امنیت و محبت را در رابطه تقویت کند.

راه‌های تازه نگه داشتن عشق

ابتکار و خلاقیت در روابط

خلاقیت و ابتکار در روابط می‌تواند شور و هیجان را در زندگی مشترک حفظ کند. خلاقیت در زمینه عاطفی و جنسی بین زوج نشانگر علاقمندی به حفظ رابطه هست. زوج بهتر است وقتی را مختص تجربه های جدید اختصاص دهند . حفظ عناصر هیجان‌انگیز و جذاب در روابط به زندگی مشترک تازگی و شادابی می‌بخشد.

 تعهد و وفاداری 

تعهد متقابل بین زوجین پایه و اساس یک رابطه پایدار و عاشقانه است.  زوج در مسیر رابطه عاطفی با یکدیگر پیمان میبندند تا در هر زمینهای چه عاطفی چه کاری و مالی به یکدیگر متعهد بمانند. وفاداری، امنیت و ثبات را در یک رابطه زناشویی تضمین می‌کند.

مدیریت تعارضات و استرس‌ها

در رابطه اختلاف نظر های بسیاری در باره مسائل مختلف  از جمله٬ مالی٬ خانوادگی ٬ عاطفی  رخ می دهد . گاه استرسورهای خاصی چون تغییرات شغلی ٬ ادامه تحصیل٬ جابه جایی محل سکونت  میتواند امنیت رابطه را به خطر بیاندازد . از این رو  یادگیری روش‌های مدیریت تعارض و استرس می‌تواند به حفظ تعادل و آرامش در رابطه کمک کند.

حمایت و همدلی در شرایط دشوار

حمایت و همدلی در زمان‌های دشوار به تقویت پیوندهای عاطفی کمک شایانی می‌کند. همراهی هر زوج  و  اینکه هر کدام ازآنها خود را مسئول دانسته و سهم خود را برای حل مشکل به خوبی به عهده بگیرند میتواند به تقویت رابطه عاشقانه کمک کند .

مدیریت فشارهای اجتماعی

فشارهای اجتماعی و محیطی ممکن است بر روابط تاثیرگذار باشند، ولی مدیریت این فشارها اساسی است. مخالفت های والدین٬ مشکلات فرهنگی و خانوادگی ٬ رسم و رسومات متفاوت  از جمله مواردی هستند که میتوان در این زمینه به آن اشاره کرد

حفظ شعله عشق در طول زمان

حفظ عشق و عاشقی در زندگی زناشویی نیازمند تلاش، صبر و درک متقابل است. با به کارگیری راه‌های مختلف، می‌توان شعله عشق را در طول زمان روشن نگه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس من

قائم‌شهر - خ تهران نبش البرز 12 مجتمع البرز طبقه دوم واحد ۲۴

مقالات من
تلفن من

09131234567

ایمیل من

[email protected]

اطلاعات تماس
آدرس من

یزد، بلوار طراحان سایت، خیابان وردپرس، کوچه اول، طبقه 2

تلفن من

0351234 - 09131234567

ایمیل من

[email protected]